1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN WEB SİTENİZ GÜVENLİ DEĞİL!


1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN WEB SİTENİZ GÜVENLİ DEĞİL!SSL Sertifikası ve HTTPS Son Günlerin Gözde Kelimeleri.. Peki SSL & HTTPS Nedir ve Neden Önemlidir ?

 Google, 2018 Temmuz ayından itibaren HTTP sayfalarının tümünü “güvenli değil” olarak işaretleyecektir.  

Google, internetteki güvenliliği arttırmak için yeni bir adım atıyor. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, Temmuz ayında gelecek Chrome 68 güncellemesiyle şifrelenmemiş olan web sayfaları güvenli değil’’ uyarısı verecek.

HTTPS, internet tarayıcınız ile ziyaret ettiğiniz web sayfası arasında özel bir kanal oluşturarak araya kötü niyetle birilerinin bilgi akışınızı görmesini engelliyor. HTTPS şifreleme olmadığı zaman internet servis sağlayıcınıza erişen biri aradaki trafiği görebiliyor.

HTTPS'nin önemi

Kullanıcı gizliliği, Google ve internet üzerinden iş yapan herkes için en öncelikli konudur. HTTPS, bir web tarayıcısı ve bir web sunucusu arasında aktarılan verileri şifreleyerek müşterilerinizin bilgilerinin korunmasına yardımcı olan güvenli bir protokoldür.

Neden HTTPS?

  • Güven ve Güvenlik 

Müşteri gizliliği, işletmeniz ve AdWords için öncelikli bir sorundur. Bu nedenle Chrome, 2018 Temmuz ayından itibaren HTTP sayfalarının tümünü “güvenli değil” olarak işaretleyecektir.

  • Yüksek Performans 

HTTPS, kullanıcı deneyimini hızlandıran teknolojiler sağlar. AdWords’ün hızı artıran paralel izleme özelliği, tüm tıklama ölçüm URL’lerinin ("İzleme URL'si" alanında yer alan URL’ler) HTTPS kullanmasını gerektirir. 30 Ekim 2018 tarihinden itibaren, tıklama ölçümü için tek yöntem paralel izleme olacaktır. Bu nedenle, tüm İzleme URL'lerinin HTTPS kullanması gerekecektir.

  • Web Normları

HTTPS, güvenlik ve performans açısından sağladığı avantajlardan dolayı web'de kullanılan standart protokol haline gelmiştir.


Sitenizin HTTPS'yi destekleyip desteklemediğini nasıl anlarsınız?

Web sitenizi bir Chrome tarayıcısında açın ve aşağıdaki durumlardan hangisinin sizin için geçerli olduğunu görün:

  • URL'nin solunda yeşil bir kilit simgesi görürseniz siteniz HTTPS'yi destekliyor demektir.
  • Kilit görünmüyorsa “http://” yerine “https://” kullanarak web sitenizin URL'sini tekrar girmeyi deneyin.
  • Sayfa yüklenmiyorsa siteniz HTTPS'yi desteklemiyor demektir.